Fotoelektrische Schlitzsensoren OncQue

2020-03-01
Czujniki fotoelektryczne

 

 

Fotoschrankensensoren OncQue

Die Lichtstrahlung wird zunehmend in verschiedenen Arten von automatischen Systemen zur Erkennung von Objekten, ihrer Bewegung und Position verwendet. Die Tatsache, dass solche Messungen berührungslos erfolgen, erhöht signifikant die Lebensdauer von Maschinen, die Licht nutzen, und reduziert den Wartungsaufwand erheblich. Leider ist manchmal die korrekte Installation solcher fotoelektrischen Sensoren problematisch. Daher ist es ratsam, wo immer möglich, auf Schlitzsensoren zurückzugreifen.

 

Schlitzfotoelektrische Sensoren funktionieren wie Lichtschranken, haben jedoch einen sehr kleinen Erfassungsbereich. Typischerweise beschränkt sich der Bereich, in dem sie Objekte erkennen können, maximal auf wenige Zentimeter. Diese Begrenzung führt jedoch zu vielen Vorteilen - Schlitzsensoren sind nicht nur klein, sondern auch sehr präzise, und es ist leicht, sie fehlerfrei zu installieren.

 

CZUJNIKI FOTOELEKTRYCZNE - ZASADA DZIAŁANIA

Czujniki fotoelektryczne działają w bardzo prosty sposób. Składają się z dwóch elementów, które w przypadku modeli szczelinowych są umieszczone w jednej, kompaktowej obudowie. Obudowa ma najczęściej kształt prostopadłościanu z wycięciem, które to wycięcie stanowi szczelinę. Na jednym końcu szczeliny znajduje się nadajnik, a na drugim odbiornik. Nadajnik to dioda LED – zazwyczaj pracująca w podczerwieni, czasem mająca parametry diody laserowej. Odbiornikiem jest na przykład fototranzystor. Zastosowanie podczerwieni sprawia, że czujnik staje się niewrażliwy na zakłócenia spowodowane światłem w zakresie widzialnym.

W momencie, gdy przez szczelinę czujnika przechodzi obiekt, który blokuje przelot wiązki światła, zdarzenie to jest wykrywane na odbiorniku i przekładane na zmianę sygnału elektrycznego na wyjściu sensora.

Zwarta budowa czujników szczelinowych sprawia, że ich montaż nie nastręcza problemów. Nie ma obaw, że ruch obiektów w ich otoczeniu oraz wibracje i inne wstrząsy spowodują wzajemne przesunięcie nadajnika i odbiornika względem siebie, co poskutkowałoby awarią detektora. Wysoka niezawodność układów tego typu oraz bardzo szybka praca pozwalają na stoso­wanie ich w bardzo wymagających aplikacjach, szczególnie do wykrywania szybko poruszających się, cienkich obiektów.

Czujniki OncQue

 

CZUJNIKI ONCQUE

Dobrym przykładem czujników fotoelektrycznych szczelinowych są produkty tajwańskiej firmy OncQue Dzięki najwyższej jakości i innowacyjności rozwiązań, wyroby firmy OncQue od lat cieszą się dużym uznaniem wśród klientów, czego dowodem są liczne nagrody branżowe. Wiarygodność firmy potwierdza wdrożenie systemów zapewnienia jakości: ISO9001:2000 – od 2006 r., ISO9001:2008 – od 2009 r., a także ISO14001:2004, ISO45001:2007. Obecnie OncQue ma ponad 150 patentów.

OncQue ma już ponad 20 lat doświadczenia i specjalizuje się w różnego rodzaju sensorach, w tym ma w swojej ofercie dosyć bogaty wybór czujników szczelinowych. Są one wykonane w obudowie z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, odpornego na duże naprężenia, dzięki czemu nie ulegają pęknięciom podczas instalacji. Ponadto wyprowadzenia do montażu przewlekanego zwiększają wytrzymałość połączeń. Składają się na nie cztery piny: anoda, katoda oraz kolektor i emiter. Anoda i katoda pozwalają na zasilenie diody LED w nadajniku, a kolektor i emiter umożliwiają odczyt wyników.

Czujniki OncQue zasilane są napięciem 5 VDC i w domyślnej konfiguracji pobierają 10 mA prądu. Aby je podłączyć, należy w obwodzie zasilania wstawić szeregowo rezystor 390 Ω, a w obwodzie wyjściowym rezystor 33 kΩ. Na wejściu nie należy przekraczać prądu 30 mA, a na wyjściu 20 mA. Łączna moc pobierana przez czujnik nie będzie przekraczać 75 mW. Dopuszczalne temperatury pracy wynoszą od –25°C do +85°C, a temperatura przechowywania w magazynie musi się mieścić w zakresie od –40°C do +100°C. Oznacza to, że można swobodnie zaopatrzyć się w zapas tych niedrogich podzespołów na wypadek, gdyby nagle okazały się potrzebne, bez obaw o ich uszkodzenie w trakcie przechowywania. Natomiast w trakcie lutowania temperatura elementu może wzrosnąć nawet do 260°C na czas nie dłuższy niż 5 sekund.

Ważny jest też czas narastania i opadania sygnału na detektorze, który decyduje o maksymalnej szybkości wykrywania obiektów. Wynosi on po 20 μs przy zastosowaniu rezystora 1 kΩ w obwodzie obciążenia. Oznacza to, że już niewiele ponad 40 μs wystarczy do wykrycia pojawienia się i zniknięcia obiektu, o ile tylko obwody sterujące pracą czujnika będą odpowiednio szybkie.

 

DOSTĘPNE MODELE CZUJNIKÓW FOTOELEKTRYCZNYCH

Czujniki fotoelektryczne szczelinowe są produkowane w wielu odmianach, różniących się wymiarami, a przede wszystkim rozmiarem szczeliny i jej obszaru aktywnego. W przypadku OncQue szczelina może mieć szerokość od 3,1 mm do 15 mm. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na otwory montażowe, w które może być wyposażony czujnik i które mogą znajdować się z lewej, prawej lub z obu stron sensora. Pozwalają one zwiększyć pewność instalacji. Lista dostępnych modeli, jakie można nabyć u polskiego dystrybutora OncQue, firmy Micros, została przedstawiona w tabeli 1.

 

Czujniki fotoelektryczne OncQue

 

PRZYKŁADOWE APLIKACJE CZUJNIKÓW FOTOELEKTRYCZNYCH

Czujniki fotoelektryczne szczelnowe świetnie nadają się do wykrywania obecności szybko poruszających się obiektów, szczególnie tych cienkich. W efekcie mogą posłużyć np. do monitorowania obecności papieru czy innych taśm. Błyskawiczne działanie umożliwia im detekowanie ciągłości praktycznie dowolnych obiektów. Nie ma znaczenia, czy obiekty te mają właściwości magnetyczne, czy są metalowe, szorstkie, błyszczące, ani nawet jaką mają temperaturę. Do najbardziej popularnych zastosowań należy zaliczyć monitorowanie obecności papieru w drukarkach i na liniach produkcyjnych. Omawiane sensory dobrze sprawdzają się też jako elementy różnego rodzaju systemów bezpieczeństwa, układy zliczające czy swoiste enkodery optyczne. Znajdują zastosowanie również w automatyce budynkowej.

W praktyce okazuje się też, że wiele procesów przemysłowych można delikatnie zmodyfikować tak, by wymusić przesuwanie drobnego, sztywnego elementu przez szczelinę sensora fotoelektrycznego, co pozwoli na wykrywanie choćby pozycji siłowników. Użycie więcej niż jednego detektora umożliwi natomiast mierzenie prędkości poruszania się obiektów przebywających odległość pomiędzy dwoma takimi czujnikami.

Czujniki fotoelektryczne szczelinowe są na tyle uniwersalnymi sensorami, że ich wykorzystanie w dużej mierze zależy od kreatywności inżynierów je stosujących. Dodatkowe pomysły na aplikacje można zdobyć, konsultując się ze specjalistami, którzy widzieli takie czujniki w wielu zastosowaniach. Warto skontaktować się z inżynierami aplikacyjnymi firmy Micros, którzy chętnie udzielą pomocy w zakresie użycia tych i innych czujników w aplikacjach przemysłowych.

Źródło:  "Automatyka Podzespoły Aplikacje" 2020/01, s. 66-67.

Czujnik fotoelektryczny CZ DPI010100

CZ DPI010100

Czujnik fotoelektryczny CZ DPI010200
CZ DPI010200

Czujnik fotoelektryczny CZ DPI010300
CZ DPI010300

Czujnik fotoelektryczny CZ DPI010500
CZ DPI010500

Czujnik fotoelektryczny CZ DPI010600
CZ DPI010600

Czujnik fotoelektryczny CZ DPI020100
CZ DPI020100

Czujnik fotoelektryczny CZ DPI030100
CZ DPI030100

Czujnik fotoelektryczny CZ DPI040100
CZ DPI040100

Czujnik fotoelektryczny CZ DPI050100
CZ DPI050100

Czujnik fotoelektryczny CZ DPI010400
CZ DPI010400
 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą CZUJNIKÓW FOTOELEKTRYCZNYCH: KLIKNIJ TUTAJ
Zurück