Zasilacze – podział według działania i zastosowania

2023-04-28

Zasilacz – jedno z najważniejszych urządzeń elektrycznych

Głównym zadaniem zasilacza jest dopasowanie dostępnego napięcia pod kątem działania zasilanego sprzętu. Jest to zatem jeden z kluczowych elementów każdego układu elektrycznego – bez zasilacza efektywne dostarczenie energii byłoby niemożliwe. Przy wyborze odpowiedniego produktu liczą się między innymi parametry, takie jak napięcie wejściowe, moc oraz wydajność prądowa. Istotną kwestią jest także sposób pracy źródła zasilania, jak również obecność zabezpieczeń przed przeciążeniem, przegrzaniem czy nieprawidłową wartością napięcia. Zasilacze można podzielić na różne grupy pod kątem zastosowania lub metody działania.

Zasilacze do LED

Zasilacze ledowe służą do dostarczania energii do systemów oświetleniowych LED. Moc zasilacza powinna być dopasowana do zapotrzebowania układu na prąd – warto pamiętać również o pozostawieniu pewnego zapasu mocy (około 10%). Odpowiednio dobrany model umożliwia wydajną pracę instalacji bez utraty energii. W przypadku zastosowania na zewnątrz należy zwrócić uwagę na klasę szczelności – stopień IP pozwala określić poziom ochrony przed pyłem, wodą i dostępem do niebezpiecznych części.

Zasilacze napięciowe

Wśród dostępnych źródeł zasilania do układów LED można znaleźć zarówno zasilacze impulsowe, jak i napięciowe (stałonapięciowe). Drugi rodzaj znajduje zastosowanie przy taśmach bądź listwach LED, które dzięki wbudowanym komponentom samoczynnie kontrolują wartość prądu. To bardzo istotna kwestia, ponieważ nieodpowiednie parametry mogą spowodować uszkodzenie diod.

Wybierając zasilacze stałonapięciowe do LED, warto stawiać na sprawdzone marki, takie jak Mean Well czy Powertronic, przeznaczone do specjalistycznych zastosowań. Moc tego typu produktów może wynosić od 18 do 100 watów, z kolei napięcie wyjściowe to zazwyczaj 12V lub 24V . Zakres temperatury pracy jest zazwyczaj dość wysoki – najbardziej wytrzymałe modele zapewniają odpowiednie działanie od −30°C do +75°C . Warto zwrócić uwagę także na sprawność wybranego produktu, czyli stosunek mocy wyjściowej do mocy z gniazdka – najwydajniejsze zasilacze oferują sprawność na poziomie ponad 80%.

Zasilacze impulsowe

Zasilacze impulsowe są pod względem budowy nieco bardziej skomplikowane, spowodowane jest to obecnością przetwornicy w układzie. Modele z tej grupy cechują się odpornością na krótkie zaniki napięcia, bardzo wysoką sprawnością i dodatkowymi zabezpieczeniami przed zwarciem. Zakres mocy produktów jest większy niż w przypadku zasilaczy stałonapięciowych – może wynosić od 6 W do nawet 1 000 W. Podobnie jest w przypadku napięcia wyjściowego, które ma wartości pomiędzy 5 V a 36 V.

Zasilacze modułowe

Sporą popularnością cieszą się także zasilacze do LED modułowe, które charakteryzują się stabilnym napięciem wyjściowym i niezawodnością. Produkty tego typu to między innymi zasilacze w wersjach ultracienkich lub miniaturowych, które można bez problemu zamontować w niewidocznym miejscu. Modele z tej kategorii często korzystają ze specjalnie zaprojektowanych obudów, które umożliwiają chłodzenie wolnym obiegiem powietrza.

Zasilacze prądowe LED

Zasilacze prądowe są nazywane także zasilaczami stałoprądowymi. Stosuje się je w głównej mierze w instalacjach, takich jak pojedyncze oprawy świetlne, które nie są wyposażone w komponenty odpowiedzialne za regulację prądu. Parametry pracy zasilaczy prądowych powinny być zatem idealnie dopasowane do danego zastosowania. Produkty z tej kategorii cechują się sporą wydajnością; napięcie wyjściowe jest w tym przypadku określane jako zakres, na przykład 9V~34V.

Zasilacze na szynę DIN – sprawdzone rozwiązania dla przemysłu i nie tylko

Ze względu na wysoką moc i sprawność, zasilacze na szynę DIN są stosowane w różnych działach przemysłu. Ważną cechą jest również spory stopień ochrony przed warunkami zewnętrznymi. Produkty tego typu to między innymi zasilacze stałonapięciowe – wartość 12 V sprawdzi się w przypadku standardowych urządzeń, z kolei 24 V to odpowiedni wybór do instalacji przemysłowych.

Jednym z najbardziej cenionych dostawców zasilaczy i innych rozwiązań dla wielu sektorów przemysłu jest Mornsun. Firma oferuje między innymi zasilacze impulsowe, które wyróżniają się wysoką mocą, doskonałą sprawnością i wbudowanymi zabezpieczeniami – dzięki swojej charakterystyce znajdują zastosowanie zarówno w zasilaniu układów LED, jak i w innych instalacjach. Oprócz zasilaczy ogólnego przeznaczenia (zarówno w obudowie, jak i do montażu na szynie DIN), oferta Mornsun obejmuje również zasilacze AC/DC i DC/DC dedykowane konkretnym branżom, takim jak fotowoltaika, górnictwo, kolejnictwo, medycyna czy energetyka. Nie brakuje także licznych wariantów zasilaczy do montażu na płytkach PCB, które umożliwią samodzielne skonstruowanie większych jednostek.

Zasilacze wtyczkowe i desktopowe

Kolejną kategorię stanowią zasilacze wtyczkowe i desktopowe, które pozwalają na łatwe podłączenie do zasilanego urządzenia z wykorzystaniem standardowego gniazda o napięciu 230 V. Jest to odpowiednie rozwiązanie w przypadku prostych instalacji oświetlenia LED, jak również do pracy z różnego rodzaju urządzeniami wykorzystywanymi na co dzień – między innymi routerami, drukarkami, komputerami czy kamerami monitoringu.

Zasilacze open-frame

Zasilacze typu open-frame charakteryzują się sporą uniwersalnością, dzięki czemu znajdują zastosowanie na przykład w automatyce. Są one przeznaczone do zabudowy – dzięki temu modele o niewielkich rozmiarach mogą być montowane nawet wewnątrz obudowy lamp LED. Produkty tego rodzaju oferują zabezpieczenia przeciw przeciążeniom i zwarciom, a ich pobór mocy przy niskim obciążeniu stoi na minimalnym poziomie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na listę aktualności